Jak zhubnout díky pití zeleného čaje

Že je zelený čaj zdravý a že našemu tělu prospívá, to už je známo po dlouhá staletí. Navíc je možná jeho konzumace ve větším, vlastně téměř neomezeném, množství. Ví se také, že zelený čaj podporuje bdělost naší mysli a udržuje ji ve střehu i ve chvíli, kdy je zbytek organismu už vyčerpaný. V poslední době se ale začíná mluvit ještě o dalším účinku zeleného čaje, a to v souvislosti s hubnutím. Zapomeňte proto na tabletky. Pokud máte potřebu zbavit se pár přebytečných kil, zkuste si právě dopomoct zeleným čajem.

Proces zbavování se tuků ale samozřejmě není nijak jednoduchý a rychlý. Vše je trochu zapeklitější a opravdu nezáleží jen na jednom vypitém šálku. Jak to ale celé tedy funguje? V prvé řadě zelený čaj potlačuje chuť k jídlu, k čemuž dochází přes zlepšení inzulínové senzitivity organismu. Zároveň však také účinně startuje proces spalování tuků ve vašem těle. Také však váš organismus zahřívá (což jistě přivítáte hlavně v mrazivém zimním období). Obecně je ale zahřívání důležitou součástí každé správně fungující látkové výměny.

Existují studie, které důkladně popisují právě účinky zeleného čaje na hubnutí, ale ty teď nechme stranou a zaměřme se na fakt, že i bez čaje, při pravidelném cvičení, se proces spalování tuků urychluje o desítky procent. Dle některých zdrojů dokonce až o 45%. Ale s čajem je to vše ještě lepší. Jak to tedy správně prokombinovat?

Rozhodně zapomeňte na upejpání. Co se zeleného čaje týče, klidně si dopřejte pět až osm šálků denně. Ovšem samozřejmě nezapomínejte, že pro každý další šálek musíte použít novou dávku čaje. Jedině tak dosáhnete toho, že v každém novém šálku budou všechny potřebné antioxidanty a katechiny, které ze zeleného čaje dělají to, čím je.

Když si čaj připravíte, nezapomeňte na něj a vypijte ho, dokud je ještě teplý. Protože čím chladnější čaj, tím méně účinné jsou pak efekty spojené s hunutím.

Zastánci teorie, že jakékoliv doslazování a jiné dochucování čaje čaj kazí, si přijdou také na své. Aby účinky byly ještě efektivnější, žádné jiné přísady by do čaje neměly přijít. A navíc, cukr je zbytečným zdrojem kalorií. Pokud ale opravdu chcete čaj nějak dochutit, je možné použít třtinový cukr. Na mléčné výrobky ale zapomeňte úplně. Mléko a smetana na sebe vážou právě všechny složky, které by vám při procesu hubnutí měly pomoct.

Účinek se samozřejmě ztrácí i ve chvíli, kdy si zakoupíte jakýkoliv výrobek, který má zelený čaj jen jako součást svého složení. Už výše zmiňované kouzelné katechiny se v potřebné koncentraci nacházejí skutečně jen v pravém zeleném čaji. Pokud ale i přesto máte potřebu se zelenému čaji vyhnout a hledáte nějakou náhražku, vybírejte si výrobky, které obsahují co největší množství katechinů, nebo tzv. EGCG.

Zelených čajů je nepřeberné množství druhů. Každý chutná jinak a každý je nějakým způsobem specifický. I ten nejnáročnější uživatel si tak jistě přijde na své. Stačí jen chvíli hledat a ochutnávat. Z nejznámějších druhů jmenujme Gunpowder, Perlovou rosu, Jarní spirálky nebo Lung Ching. Tak tedy… na zdraví!