Zdravotní účinky yerba maté

Pro jihoamerické Indiány je starou známou už stovky, možná už tisíce let. Bez lístků cesmíny paraguayské si lze jen velmi obtížně představit tamní tradiční medicínu, neboť maté obsahuje obrovské množství látek, které jsou velmi prospěšné lidskému organismu. I když je historie yerby maté tak dlouhá, a její pozitivní medicínské účinky jsou známé od pradávna, S intenzivnějšími vědeckými doklady těchto účinků se setkáváme až v celkem nedávné době. Až od osmdesátých let dvacátého století má věda na západě velké množství důkazů o blahodárných účincích tohoto prastarého nápoje. Yerba maté doopravdy zahání únavu i hlad, díky čemuž je vynikajícím pomocníkem v boji s obezitou. Je výborným antioxidantem a dokonce může pomoci i jako prevence a pomocník při léčbě rakoviny.

Yerba maté je tradičním indiánským nápojem, který je i v dnešní době tím nejrozšířenějším lidovým nápojem. Může se pochlubit skutečně dlouhým seznamem obsahu vitamínů a minerálů. Tento seznam sahá od vitamínů A nebo C až například k vápníku nebo železu. Není proto žádným překvapením, že yerbu maté dnes považujeme za asi největší dar, kterým nás příroda deštného pralesa obdařila.

Vyprávět něco o dlouhém seznamu pozitivních látek nějakému potomkovi dávných indiánských kmenů, to by asi bylo úplně zbytečným nošením dříví do lesa. Sám potomek oněch „necivilizovaných“ divochů je moc dobře zná – třeba od své babičky – a určitě magických účinků yerby patřičně využívá. V našich zeměpisných šířkách však mohou být účinky yerby maté přeci jen neznámé, pojďme si proto shrnout alespoň některé z nich. Zkusme se tedy podívat na ty, kvůli kterým se řady českých a slovenských milovníků tohoto nápoje rok od roku rozšiřují.

Svojí současné popularitě vděčí yerba maté zejména své schopnosti účinně zahánět únavu a také potlačovat pocity hladu. Díky nim se jedná o skvělého pomocníka v nerovném souboji mezi naší trpělivostí a přebytečnými kilogramy, kterých by se určitě leckterý z nás rád zbavil. Dále jsou k dispozici studie, které dokládají, že pravidelné pití yerby maté výrazně snižuje intenzitu, s jakou se v našem těle ukládají tuky. A ještě navíc podobným způsobem snižuje hladinu cukru v krvi.

Nemusíme však nutně trpět obezitou, aby nám pití yerba maté prospělo. Výsledný nápoj totiž obsahuje deriváty kofeinu. Právě díky nim je maté ideálním nápojem pro chvíle, kdy už začínáme cítit, že nás zmáhá únava, ale zároveň ještě víme, že je nutné, abychom ještě nějakou dobu fungovali.

Podle posledních výzkumů mají lístky cesmíny paraguayské vliv i na snižování cholesterolu v krvi. Ze studie, která byla provedena na základě zadání jedné americké asociace pro zdraví srdce, vyplývá následující: Stačí pravidelně popíjet alespoň tři šálky yerby maté denně po dobu čtyřiceti dnů a mělo by dojít k významnému snížení hladiny cholesterolu.

Na závěr ještě doplňme pár údajů z poměrně čerstvých výzkumů. Klinické studie prováděné vědci v americkém Illinois potvrdily, že yerba maté nejen, že dovede výrazně pomoci při léčbě rakoviny tlustého střeva, ale dokonce může mít velký vliv na prevenci vzniku tohoto onemocnění. Co že je věc, která je v zemích střední Evropy přinejmenším aktuální. Výsledky výzkumů jasně potvrzují, že nápoj, vzniklý z lístků cesmíny paraguayské za prvé snižuje zánětlivost postižených tkání a za druhé také přímo zabíjí buňky postižené rakovinnýmm bujením.