Účinky matcha čaje na pleť

I ti, kteří v běžném provozu pití čaje příliš neholdují, si kolikrát k japonské práškové zelené matche našli cestu. Důvod je přitom celkem jednoduchý: matchu totiž není možné využít pouze jako čaj, ale svoje uplatnění najde i v kuchyňském provozu jako přísada do jídel či nápojů. Košíčky, dortíky, domácí zmrzlina nebo třeba naprosto vynikající matcha latté. I v takových podobách se mohou účinné látky z tohoto jinak čajového zázraku dostat do našeho těla a prospět nám. Poměrně nedávno se ale k obvyklým způsobům použití zeleného prášku přidal ještě další – z matchy se začala dělat vynikající pleťová maska, která dokáže stav vaší pleti velmi výrazně vylepšit.

Mezi často zmiňované složky prášku samotného patří bezpochyby katechin EGCG. Je to látka, které je připisován největší význam v souvislosti s funkční prevencí nádorových onemocnění, před kterými může pomoci ochránit. Množství studií krom toho ještě popsalo to, jak je právě tento katechin EGCG schopen velmi rychle potírat aktivity tak často proklínaných volných radikálů. Z tohoto úhlu pohledu je matcha schopna chránit lidské tělo například před UV zářením a obecně před těmi vlivy, které mají špatný vliv na DNA buněk v našem těle. Tato zjištění byla dětskými kroky průzkumu a experimentů s matchou jako potenciálním prostředkem pro zlepšení celkového stavu a vzhledu pleti.

Například německé týmy se věnovaly souvislosti mezi pravidelným užíváním matchy v čajové podobě a celkového zdravotního stavu kůže. Zjistily, že jediný šálek za den (což je pro srovnání stejná dávka účinných látek, jako při deseti šálcích klasického zeleného čaje) umí už po asi dvanácti týdnech výrazně a komplexně zlepšit strukturu pokožky jako celek. Kromě toho ještě velmi blahodárně ovlivňuje zásobování kožních buněk kyslíkem i celkové prokrvení kůže. U pozorované skupiny německých žen se kůže stala pružnější a také více chráněnou před negativními dopady již zmíněného UV záření, které je vždy přítomné ve slunečních paprscích.

Pokud uvažujete nad pitím matchy právě z důvodů jejího vlivu na stav pokožky, je doporučeno množství tří šálků denně. Začněte asi s polovinou čajové lžičky na šálek. Postupně lze toto množství zvyšovat až do objemu jedné celé čajové lžičky na jeden šálek.

Ovšem pít matchu přímo není jediná cesta, jak s její pomocí pomoci poškozené pokožce nebo té, která je nadměrně namáhána. Stále častěji je totiž doporučována příprava právě pleťové masky složené z matchy, kterou si můžete připravit přímo doma. Je to opravdu jednoduché. Ideální pro začátek je si půlka čajové lžičky, kterou pak smísíte se stejným množstvím horké vody. Vše důkladně promícháme, aby nám vznikla sytě zelená pasta.

Takhle můžeme vysokou koncentraci antioxidantů v matche použít cíleně právě tam, kde jsou nejvíce potřeba. Navíc je tato cesta velmi vhodná pro osoby s jakkoli citlivou nebo aktuálně podrážděnou pokožkou. Pravidelné užívání takové masky umí potlačovat záněty kůže, poskytne ochranu před oním UV ďáblem ve slunci a přispívá mimo jiné i ke zdravé barvě pleti.

Domácí maska tohoto typu ale není rozhodně jediným způsobem, jakým může vaše kůže plně těžit ze síly a jedinečného složení matchy. Na trhu je velké množství přípravků nejrůznějších výrobců, kteří právě matchu použili jako jednu z klíčových přísad svého výrobního postupu.