Účinky matcha čaje na rakovinu

Už nejedna klinická studie prokázala skutečnost, že se u žen v Asii vyskytuje rakovina prsu s výrazně nižší frekvencí. Věda hledala mezi mnoha možnostmi, ale jedním z pravděpodobných vysvětlení je obecně mimořádná obliba pití zeleného čaje. Při porovnání se Západem je totiž tento zvyk rozšířen mnohem více. Je sice pravda, že na přímé spojení léčby rakoviny a konzumace zeleného čaje si asi ještě počkáme, ale jako vynikající prostředek prevence těchto onemocnění ho už potvrzují výsledky studií z nejrůznějších zemí. Tedy v případě, že ho denně vypijeme dostatek. Proto se není čemu divit, když se po celém světě stále častěji skloňuje král (nebo královna) zelených čajů, tedy matcha. Ostatně jeden její dobrý šálek vydá za deset šálků klasického čaje zeleného.

Kromě jiných dopadů na organismus člověka je tento japonský zelený práškový čaj skvělou zásobárnou minerálů a hlavně spousty vitamínů. Pokud máme vybrat jen vzorek, jedná se o vitamíny A, B. C. E či K. Matchu samotnou si lze připravit jak při tradičním čajovém obřadu, tak z ní i udělat součást jiných ochucených nápojů, což ji nijak nelikviduje.

Analýza složení matchy nám ale odhalí mnohem víc než jen několik vitaminů a minerálů. Co třeba takové katechiny, na které je rovněž velmi bohatá. Jedná se o látky, které působí jako silné antioxidanty a mají spoustu pozitivních účinků na lidský organismus. Jejich pravidelný příjem je například výbornou prevencí nemocí srdce či cév, ale i proti rozvoji žaludečních vředů. A co je hlavní – podobně působí tyto látky i jako prevence proti mnoha druhům rakoviny. Asi nejvíce je v této souvislosti skloňována rakovina tlustého střeva.

Pokud se z vás stane silný piják zeleného čaje, může být rakovina jícnu další věc, jejíž riziko si tím snížíte. Katechiny obsažené v zeleném čaji umí jako doplněk normální léčby redukovat také riziko obecných mutací v organismu.

Na prvním místě mezi katechiny přítomnými v čaji matcha je potřeba jmenovat katechin EGCG. Kromě účinků již uvedených potlačuje EGCG také nežádoucí působení volných radikálů. Jejich typickými zdroji je například ultrafialové záření, radioaktivní látky či obecně veškeré vlivy způsobující poškození buněčné struktury DNA. EGCG tvoří z obsahu katechinů přítomných v matche asi 60 procent. Právě z toho to důvodu je matcha tak doporučovaným nástrojem prevence.

Jedno staré japonské přísloví říká, že nemocný rakovinou má denně vypít přesně deset šálků zeleného čaje. Je fakt, že moderní medicína není v tomto ohledu tolik přísná a proto obvykle uvádí jako preventivní míru 4 až 7 šálků za den. Pokud vám ale i tohle číslo připadá příliš, není důvod otálet – sáhněte po matche. Proč? Protože jen jeden jeho šálek vydá svou silou a účinkem na organismu za deset šálků běžně dostupného zeleného čaje ve formě obvyklého nálevu.

I tehdy, pokud zelenému čaji tolik nehovíte, můžete najít v čaji matcha velmi cenného spolubojovníka v prevenci proti nádorovým onemocněním všeho druhu. Není potřeba vypít přímo hektolitry čaje – je možné ho i přimíchat k jiným nápojům, na které jste během dne zvyklí. Můžete ho třeba deci přimíchat k ranní sklence džusu – ideální způsob, jak se denně „nastartovat.“