Matcha a její účinky při snaze zhubnout

Téměř všechny druhy zeleného čaje mají už celá léta své pevné místo ve rozpisech a manuálech výživových specialistů. A jestli se z jakéhokoli důvodu rozhodujete pro změnu jídelníčku nebo chcete podrobit revizi celý svůj životní styl, dříve nebo později se určitě se zeleným čajem potkáte. Jen zlomek jeho dopadů – obrovské množství antioxidantů, prevence rakoviny a obecně zmírnění stárnutí organismu, zejména kůže. Celkový dopad na člověka je samozřejmě mnohem bohatší a proto pijí zelený čaj miliony lidí po celém světě. A pokud jde o čaj matcha, to je pak kapitola sama pro sebe. Všechno, co je obsaženo v zeleném čaji, je v matche ještě mnohem víc a s mnohem silnějším účinkem. Plus s dalším příjemným bonusem – dovede organismus velmi spolehlivě nastartovat právě pro intenzivnější spalování tuků.

Takže pokud se chcete zbavit nějakých těch kil navíc, máte de facto dvě možnosti. První spočívá v drastické změně jídelníčku kvůli omezení celkového příjmu energie. A nebo se lze zaměřit naopak na druhou cestu, tedy zvýšení energetického výdeje vašeho těla. A v tom případě vám může být velmi dobrým pomocníkem a průvodcem právě práškový japonský zelený čaj matcha.

Podle závěrů mnoha vědeckých týmů i jeden šálek práškové matchy umí zefektivnit přirozenou termogenezi organismu až čtyřnásobně. Lidově lze tento proces přeložit jako schopnost našeho organismu spalovat kalorie.

Ale co dělá matchu na rozdíl od ostatních zelených čajů natolik specifickou, že tohle dokáže? Klíče k zodpovězení je vlastně neuvěřitelně prostý. Matchu totiž konzumujeme včetně materiálu samotného, zatímco z ostatních zelených čajů připravujeme pouze nálev, tedy odvar z lístků. Proto tělo z matchy zužitkuje i to, co v případě jiných čajů skončí později někde v koši.

Přirozeně je naprosto nesmyslná představa, že při konzumaci dortíků a čokolády od rána do večera nám pak jediný šálek matchy spasí jako kouzlem. Bereme-li osobní ambici zhubnout opravdu vážně, pak se nikdy nevyhneme pohybu. A to je další moment, kdy přichází síla matchy ke slovu.

Náš organismus spaluje kalorie za běžných podmínek přibližně tempem někde mezi 8 až deseti procenty celého denního výdeje. Pokud se ale matcha stane pravidelnou součástí našeho jídelníčku, stoupne toto tempo až na 35 či dokonce 43 procent. Přeloženo opět pro běžného člověka to znamená, že nás organismus bude spalovat přibližně čtyřikrát rychleji než když bychom matchu nezapojili. Kromě toho je tento japonský čaj i skvělým zdrojem energie, což bude mít samozřejmě vliv i na naši vlastní výdrž během jakékoli fyzické aktivity. Takže není vůbec vyloučeno, že jako bonus ke zrychlenému metabolismu získáte ještě spoustu sil a energie ke cvičení.

Další studie a testy byly zaměřeny na souvislosti mezi spalováním tuků a pitným režimem obsahujícím matchu ihned po ukončení fyzické aktivity. Závěry prokázaly, jeden čálek matchy ihned po cvičení dovede zvýšit samotný objem spalování tuků až o čtvrtinu, tedy 25 procent.

Pokud vám chceme právě sdělené informace nějak shrnout do ideálně použití cesty, je to kombinace fyzické aktivity spolu s popíjením čaje matcha pravidelně asi třikrát denně. Za prvé získáváme z čaje mnohem více sil k samotnému cvičení, ale hlavně výrazně násobíme tempo, kterým tělo kalorie spaluje. Vůbec také neuškodí, pokud matchou nahradíte i jiné nápoje, také během dne pijete. Není samozřejmě nutné, abyste si ji stále připravovali podle pravidel klasického čajového rituálu – je výborná i na jiné způsoby, nebo jen jako přísada do jiných nápojů.