Jak se chovat při přípravě a pití čaje

Řadíte-li se k pozorným divákům pořadu Etiketa, tak jistě moc dobře víte, že co se týče bontonu, je naprosto nepřípustné třeba to, aby si žena na ulici zapálila cigaretu, či aby zaměstnanec firmy jako první podal ruku šéfově manželce. Oba dva tyto případy se považují za fatální přestupek. Tušíte ovšem, jak se má dle etikety správně pít čaj? V následujících řádcích vám tuhle problematiku více přiblížíme.

Na konzumaci čaje se zaměříme coby na společenskou událost, vynecháme tedy domácí servírování tohoto lahodného nápoje. Pakliže byste rádi pohostili vaše přátele a známé dobrým čajem, existuje jedno základní nepsané pravidlo, jehož byste se rozhodně ve společnosti měli držet. Zmíněné pravidlo zní. Mějte k dispozici, a hostům tudíž nabídněte, alespoň tři různé druhy čaje. Pochopitelně pokud máte dostatek nádobí, může jich být i více.

Správný čajový dýchánek je typický také tím, že rovněž jako na svatební hostině by měl mít i abstinent možnost si vybrat z několika nealkoholických nápojů, i tady si může zvolit, jaký čaj bude pít, a sice čaj odpolední či ranní, tedy klasický černý čaj bez příměsí a příchutí.

Vřele doporučujeme zakoupit si např. čaj Earl Grey, a pochopitelně také i nějaký ze zelených čajů, např. Lung Ching, Young Hyson anebo japonský Sencha. Neopomeňte ani bylinkové čaje typu Lapacho či Rooibos. To z toho důvodu, že uděláte radost i těm hostům, kteří se chtějí vyvarovat přílivu kofeinu.

Nyní se budeme zabývat samotnou přípravou čaje. Je nezbytně nutné dodržet některé předem dané postupy. Mimo to se musí horkou vodou zahřát šálky, do nichž si přejete čaj servírovat. Dále nesmíte zapomenout svým hostům poskytnout takovou konvici, která už neobsahuje nálevové sáčky nebo čajové lístky. Dbejte a počítejte s rezervou asi tří šálků na jednu osobu a konvici, protože každý z hostů by měl mít k dispozici takový čaj, který mu nejvíce zachutnal.

Ovšem nejen hostitel, ale i pozvaný host by měl během čajové chvíle dodržovat stanovené obyčeje, jež se přirozeně liší v závislosti na různých světových kulturách. Zůstaneme-li však na evropské půdě a tradici, která pochází hlavně z prostředí Velké Británie, nejspíše zjistíme, že ne všechny obvykle tradované rady z hlediska etikety v praxi doslova platí.

Jako příklad uvádíme nejrozšířenější představu, a sice takovou, že jestliže ve společnosti držíme šálek čaje, musíme mít při tom vztyčený malíček na ruce. Realita je však úplně opačná, vztyčený malíček se považuje za nezdvořilost vůči čajové etiketě, proto nic takového rozhodně nečiňte.

Rovněž si odpusťte během povídání pozorovat hostitele či ostatní přítomné zpoza okraje vašeho šálku. Pokud nechcete šálek položit, smíte se dle etikety dívat přímo do něj.

Očekáváte nějakou radu na samotný konec? Pak tady pro vás jednu máme. Rozhodně nikdy do svého čaje nedávejte zaráz citron a mléko.