Bílý čaj
Pokud patříte mezi milovníky klasického čaje, občas jistě zatoužíte po změně. Touha ochutnat něco nového přepadne každého z nás. Co takhle vyzkoušet něco netradičního, cizokrajného. A tím právě může být bílý čaj, který má svou dlouhou historii a je zabalen v mlze tajemna.

Pocta císaře
Bílý čaj je u nás poměrně novou záležitostí. Naopak v Číně se jedná o velmi tradiční druh čaj, jehož počátek se datuje spoustu let do minulosti. Čaj byl velmi oblíbený v císařských rodinách, a proto se mu začalo přezdívat čaj císařů. Pokud se k císaři hlásila nějaká významná návštěva, byla přijata šálkem bílého čaje. Dostat šálek čaje od císaře byl tou nejvyšší poctou, jakou člověk mohl dostat.
Legenda o původu bílého čaje
Tak jako většina čajů, i ten bílý si nese svou legendu, která se týká jeho vzniku. Právě díky této legendě se čaj stal velmi populárním a oblíbený. Legenda je z doby vlády císaře Shen Nunga, který byl vášnivý cestovatel. Sám chtěl na vlastní oči poznat svou zemi a obyvatelstvo. Během cesty se utábořil v divoké přírodě. Zde si chtěl ohřát vodu nad ohněm. Jakmile se voda vařila, v tu chvíli zafoukal vítr a do kotlíku mu spadlo několik lístků z keře čajovníku. Jakmile nápoj ochutnal, neodolal. Jeho výjimečná chuť císaře natolik okouzlila, že bílý čaj se stal vyhlášenou pochoutkou.

Bílý čaj u nás, v Evropě
Jak již bylo napsáno výše, v našich podmínkách se bílý čaj vyskytuje ne moc dlouhou dobu. Poprvé se v Evropě objevuje v sedmnáctém století, kdy čaj dovezli Nizozemští mořeplavci. Původně čaj byl hrozně drahý, a proto se objevoval jen ve vyšší společnosti. Nižší vrstvy si čaj nemohly dovolit a vlastně jej ani neznaly. Tím, že čaj nemohla pít široká veřejnost, se kolem něm rozšířila řada pověr. Začalo e tradovat, že kdo pije bílý čaj se stává ošklivějším a nepřitažlivým.
Bílý čaj dnes
Samozřejmě že původní pověry se dnes již netradují a čaj je dnes dostupnější i pro běžného konzumenta. Pověra, že se člověk stává méně atraktivní je opravdu jen pověra. Pití čaje je naopak blahodárné pro lidskou pleť. Proto se stává přídavkem mnoha kosmetických přídavků.
Rostlina
Rostlina, na níž rostou lístky, z nichž se připravuje pravý bílý čaj, se jmenuje Camellia sinesis. Sklizeň lístků je možná, jen jedou do roka v daném období, a to v měsíci březnu a dubnu. Přesně v této době totiž mají tu správnou vůni a chuť. O měsíc později totiž začínají deště, které by měly výrazný vliv na chuť čaje. Všechny nasbírané lístky se nechají uschnout.
Zdraví v šálku čaje

Příprava a pití čaje může být dokonce i rituálem, ke kterému se sejdou přátelé nebo rodina. Čaj obsahuje velké množství, které je prospěšné pro lidský organismus. Jsou to například antioxidanty, které zabraňují vzniku spoustu nemocem. Čaj má blahodárné účinky proti stárnutí. Pití tohoto čaje oddaluje proces stárnutí.
A je toho mnohem více. Podstatný význam má i na trávicí soustavu, kdy usnadňuje trávení, čímž ulehčuje trávicí soustavě a celému tělu. Často se užívá i během diet. Kromě toho chrání srdce i cévy, ale má také blahodárné účinky na duševní zdraví. Pití čaje je velmi dobré jako relaxace během náročných dnů. Dokonale uvolní tělo i mysl.